Tárnok
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Télálló pálmák és egy banán

+4
drtelekisandor
marcsi47
ribairobi
Admin
8 posters

3 / 3 oldal Previous  1, 2, 3

Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  marcsi47 2008-04-10, 14:19

Szia!

Kitakarás után ha igazán jó idő van akkor két hét kell neki néha több is.

marcsi47

Hozzászólások száma : 45
Registration date : 2008. Jan. 08.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty .

Témanyitás  ribairobi 2008-04-10, 10:50

Smile
Szia kitakartam de még csak 1 csonk Sad ma jol be is tápsozom .. mikor kell neki elkezdeni hajtani?

marcsi47 írta:Robikám!

Most már a banánodat ki is takarhatod, jól tápsózd be és locsold be. Sok sikert.

ribairobi

Hozzászólások száma : 7
Registration date : 2008. Mar. 18.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  drtelekisandor 2008-04-01, 15:51

Sziasztok!

Végre sikerült kiköltöznünk. Az előző tulaj már úgy adta át a banánt, hogy ki is takarta. Mutatott képeket, nagyon szép volt tavaj.

drtelekisandor

Hozzászólások száma : 12
Registration date : 2008. Feb. 20.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  marcsi47 2008-04-01, 15:32

Robikám!

Most már a banánodat ki is takarhatod, jól tápsózd be és locsold be. Sok sikert.

marcsi47

Hozzászólások száma : 45
Registration date : 2008. Jan. 08.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  ribairobi 2008-03-20, 12:02

szia

a sok segitségért cserébe belinkelek egy idöjárás elörejelzöt , az oldal angol , de gyakorlatilag a legkisebb angol tudással is könnyen el tudunk boldogulni rajta. kitöltése pofonegyszerü a Your Local Forecast sorba beirja az ember a falu illetve város nevét igy kisnemedi , hu
és klikk a go feliratra. itt 15napi elörejelzést meg lehet találni különszedve a napos esös és havas napokat szerintem kertészeknek kiváló. 1 éve használom meg vagyok elégedve vele a link http://www.accuweather.com/world-index.asp?partner=accuweather&traveler=0

ribairobi

Hozzászólások száma : 7
Registration date : 2008. Mar. 18.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-03-19, 19:33

ribairobi írta:köszönöm a segitséget továbbolvasva a forumot , érdekes lehet pálmát tartani a kertben Smile még a végén kedvet kapok. esetleg nem tud ajánlani egy kertészetet vác 40-50km körzetében? ami nem tul drága és a növények életképesek ?

Sajnos azon a környéken nem tudok olyan helyet ahonnét be lehetne szerezni. Én a Rappai kertészetből szoktam hozatni a növényeimet. Tavaj hoztak egy 1,5m magas kínai kenderpálmát ami a lenti képen is látható (nem az én házam) 4500 HUF házhoz szállítva. http://www.rappaikerteszet.hu
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  ribairobi 2008-03-19, 16:55

köszönöm a segitséget továbbolvasva a forumot , érdekes lehet pálmát tartani a kertben Smile még a végén kedvet kapok. esetleg nem tud ajánlani egy kertészetet vác 40-50km körzetében? ami nem tul drága és a növények életképesek ?

ribairobi

Hozzászólások száma : 7
Registration date : 2008. Mar. 18.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-03-19, 00:06

Télálló pálmák kiültetése
Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palmak_1 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palmak_2 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palmak_3
Ha szeretnénk a kertünkbe kiültetni pálmánkat (ez csak egyes fajokkal tehetjük meg), akkor válasszunk szélvédett, napos területet számukra. A legmegfelelőbb egy belső udvar, vagy a ház déli oldala, de akár magasabb növényekkel betelepített sarok is. Semmiképpen se ültessük a pálmákat egy szeles dombtetőre, hiszen fontos szempont a szélvédelem. Egy örökzöld sövény mellé való telepítés is jó ötlet lehet. Túl fiatal növényt (kb. 1 méternél kisebb), még ne ültessünk ki véglegesen. Minél idősebb a növény, annál jobbak ez esélyei a túlélésre. Az ültető gödör legyen minden irányban 10-15 centiméterrel szélesebb, mint a növény földlabdája. A pálmák nem szeretik a pangó vizet ezért az ültetőgödör alján elhlyezett megfelelő szivárgó kavicsréteg (drain) elhelyezésével biztosítsuk a vízelvezetést. A növény törzse körül lévő tányért takarjuk 8-10 cm fenyőkéreggel, hogy az is gyűjtse a meleget.



Fagyálló pálmák teleltetése


Chamaerops excelsa, más néven Trachycarpus fortunei fajták télálló pálma fajták -16-18Cº-os hideget is elbírnak, mégis némi törődést igényelnek télen. Először a pálma koronáját kell összekötözni. Ezt követően a pálma törzsét és koronáját tekerjük be nádszövettel, vagy más jól szellőző szigetelőanyaggal. Fontos, hogy ne fülledhessen a növény, mert ez kedvez a gombás megbetegedéseknek. Ez után felülről fedjük le a növényt egy műanyag cseréppel, hogy a téli csapadék be ne kerülhessen a friss hajtások közé. Ez gombás rothadást okozhat, vagy megfagyva szétrepesztheti a pálmatörzset. Utolsó lépésként a gyökér fagyvédelméről gondoskodjuk. Ezt 20-30 cm vastagságban elhelyezett fenyőkéreg vagy lombtakarással érhetjük el.
Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palma_1 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palma_2 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Palma_6
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-03-18, 23:49

ribairobi írta:köszönöm a gyors választ ,még ma visszatéliesitem. Milyen gombaölö szerrel permetezzek? vannak gyümölcsfáim , nem használok vegyi anyagokat , de most az egyszer kivételt teszek Embarassed , érdeklödnék még hogy esetleg Issai öntermékeny mini kivi milyen gondozást igényel , hogyan kell szaporitani , és ha öntermékeny akkor miért kettesével lehetett csak venni? / kezdö , de lelkes amatör vagyok és vannak dolgok amiket még meg kell tanulnom Embarassed köszönöm a segitséget

Szia!
Bár melyik gazdaboltba be kell menni és kérsz gyümölcsfára lemosó permetet ami gombaölő szert is tartalmaz. A gyümölcsfákra ez azért jó mert minden rovart elpusztít ami károsíthatja a gyümölcsöt, illetve a gombákat elpusztítja. Ez fontos a termőképesség és a minőség érdekében. A gyümölcseid ettől még nem lesznek vegyszer ízüek.

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Actinidia_chinensis

Ez a különleges kúszónövény kínai őshazájában még napjainkban is előfordul vadon a Jangce folyó völgyében, az őserdők szélén. Európában csak a századforduló táján bukkantak fel dísznek ültetett példányai. Ekkor még a botanikus kertek ritkaságai voltak. Angliában például 1900-ban jelent meg. Ezek a növények Hupeh kínai tartományból érkeztek a szigetországba. Kelet ősi kultúrnövénye, századunkban divatnövénnyé vált.

Napjaink sztár gyümölcse. Nem véletlenül, hiszen tízszer több C-vitamin van benne, mint egy almában. A szőlőhöz hasonló kúszó cserje, mindenütt termelhető, ahol a szőlő is megél. Fagyérzékenysége a csemegeszőlőkével egyezik meg. A fiatal példányokat erős fagyok esetén célszerű a földre ledöntve takarni, idősebb példányok teljesen fagyállóak. Robosztus, erőteljes növekedésű, ujjnyi vastag hajtásokkal, tengernyi, kerek szőrös levelekkel, nagy, 3 cm átmérőjű hófehér virágokkal. Metszeni, permetezni nem kell, kapálni tilos. Nálunk is tökéletesen beérik, mivel utóérő gyümölcs. Terméseit az erősebb fagyok előtt szedjük le és utóérés után - amikor megpuhul (december elejétől, április végéig)- fogyaszthatjuk. Egy tő 800-1000 db-ot is képes teremni. A saját termésű kivink sokkal édesebb és kellemesebb ízű, mint a boltban vásárolt, mivel érettebben szedjük le. Az ültetést követő harmadik évben fordul termőre.

A kiwit magról, dugványozással és oltással szaporíthatjuk. Különleges, egyedi módszernek számít a bujtás és a gyökér-dugványozás. Az érett termésekből kiszedett apró magokat fertőtlenített (melegítéssel, gombaölő szerrel) homokos földbe vessük. Gyorsan csíráznak, de a magcsemeték érzékenyek. Védeni kell az erős napsütéstől vagy melegtől és a kiszáradástól. Az 5—10 cm-es növénykéket egyenként ültessük kis cserepekbe, félárnyékos helyre. A magról fejlődő példányok gyümölcsének minősége nem kielégítő, így ezeket a csemetéket alanyként használhatjuk. A hímvirágú magnövények azonban értékesek lehetnek mint beporzók. Egyszerűbb módszer a dugványozás. Az érett, leveles hajtásokból vágott egy- és kétszemes (nóduszos) darabokat homokkal vagy perlittel lazított földbe süllyesszük olyan mélyre, hogy a felső szemek éppen a föld fölött maradjanak. A tavaszi kihajtás előtt készített dugványok jól gyökeresednek. A dugványokat fóliával, vagy üveglappal fedjük le, és félárnyékos, meleg helyen (25 °C) tartsuk. A gyökeresedés 1—2 hónap alatt beindul. A vegetáció alatt is készíthetünk az érett, leveles hajtásrészekből dugványokat. Ebben az esetben az alsó leveleket el kell távolítani. A gyenge minőségű magcsemetéket vagy a hazai környezethez rosszul alkalmazkodó fajtákat érdemes kiváló minőségű növényekről szedett oltóvesszőkkel átoltani. A kínai egresnél jól bevált módszer a hasítékoltás, oldalékezés és a párosítás. A hasítékoltást és az oldalékezést márciusban, az alany- és nemes vesszők kihajtása előtt kell végezni. Az eredés gyorsítható, ha edényben nevelt alanyokat oltunk, és oltás után 20—25 °C-os helyen meghajtatjuk az oltványokat. Az eredés idején nagy páratartalmat és félárnyékot kell biztosítani.

Ha nincs lehetőség a tavaszi oltásra, vagy később sikerül beszerezni jó minőségű oltóvesszőket — a nyár elején, különösen júniusban sikerrel alkalmazhatjuk a párosítást. Ezt a műveletet a szőlő oltásához hasonlóan végezhetjük. A lelevelezett, 2 szemes hajtásrészeket ferdén metsszük el, és az alanyon vágott hasonló metszfelületre illesztve kötözzük össze. Az oltások eredési ideje 4—5 hét.

A magcsemetéket, oltványokat vagy dugványnövényeket egy évig konténerben neveljük. Kora tavasztól (március) késő őszig (november) a szabadban és télen 0 °C körüli hőmérsékleten tartsuk őket. A második télen már ennél alacsonyabbra is csökkenthetjük a hőmérsékletet. A szépen fejlődött 2 éves növényeket tavasszal kiültethetjük a szabadba.

A szőlőhöz hasonlóan alkalmazhatjuk a lugas- és kordonművelést, vagy rácsok, pergolák, falak, boltívek befuttatására is felhasználhatjuk. Különleges, pirosas szőrös hajtásai és levelei alapján a dísznövényekkel is felveszi a versenyt.

A gyümölcsevés élvezetét a sok apró mag sem csökkenti. Kitűnő konzervalapanyag: gyümölcslé, gyümölcssaláta, sűrítmény (pl. fagylaltalapanyag) készíthető belőle. Sok értékes anyagot tartalmaz. Az almáét tízszer meghaladó C-vitamin-mennyiség mellett kalciumtartalma többszörösen meghaladja a banánét, ötszöröse az almáénak. Nagy páratartalmú, hűvös helyen 2—3 hónapig is eltartható.

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Kivi11 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Kivivirag
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  ribairobi 2008-03-18, 19:39

köszönöm a gyors választ ,még ma visszatéliesitem. Milyen gombaölö szerrel permetezzek? vannak gyümölcsfáim , nem használok vegyi anyagokat , de most az egyszer kivételt teszek Embarassed , érdeklödnék még hogy esetleg Issai öntermékeny mini kivi milyen gondozást igényel , hogyan kell szaporitani , és ha öntermékeny akkor miért kettesével lehetett csak venni? / kezdö , de lelkes amatör vagyok és vannak dolgok amiket még meg kell tanulnom Embarassed köszönöm a segitséget

ribairobi

Hozzászólások száma : 7
Registration date : 2008. Mar. 18.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-03-18, 18:46

ribairobi írta:Én amikor kinézem az oldalról, hogy milyen növényt szeretnék, felhívom őket telefonon, elmondom, hogy mekkora növényt szeretnék és kiszállítják. Én az 1,5 m-es pálmát 3000 Ft-ért vettem. Aki kedvet kapott ezekhez a növényekhez keresse őket. Esetleg tanácsokkal tudom majd segíteni a kezdő kertészkedőket. Sok sikert!

sziasztok
Lenne pár kérdésem a télállo banánnan kapcsolatban . Milyen idös a képen láthato banán ?
nekem vagy otthon egy, tavaly vásároltam kb 80cm volt amikor beköszöntött a tél. a napokban kitakartam már csak egy kartondoboz van rajta.
Mikor kezd el hajtani? Van 3 sarjam és azokat mikor tudom elválasztani az anyanövénytöl összel néztem még nem volt saját gyökere

köszönöm a segitséget

Szia!

A képen látható növény kb 5-6 éves. Szerintem a kitakarás még egy kicsit korai mivel ez egy fagyérzékeny növény. Javasolnám, hogy a törzset még takard be legalább is addig amíg ez a kiszámithatatlan idő van. Én április közepén szoktam az enyémet kitakarni és be kell permetezni gombaölő szerrel. Erre a célra elég egy kis adagot vásárolnod ha csak nincsenek gyümölcsfáid és onnét nem maradt. A sarjak leválasztását május környékén javaslom kiszedni és nagyon védett nem tűző napos helyre ültetni vagy egy cserépbe addig amíg megerősödik. A 80 cm-es banánod októberig ha jól érzi magát akkor elérheti a 2 m magasságot is. Október végén a földtől 1 m magasságban vágd maj el és a visszamaradt részt téliesitsd. Jövőre még nagyobb lessz majd a növényed. Naponta juniustól kb 10 l lehetőleg esővizzel locsold és hetente tápsózd. Én sima Tesco márkáju álltalános folyadékot teszek 10 l vízbe egy kupakkal, illetve amikor hozzájutok marhatrágyához akkor két havonta egy kicsit azzal is javítom. Meghálálja. Nagy kánikulában nem árt a leveleit is nem jéghideg vizzel permetezni. Javasolt 2-3 sarjat meghagyni egy bokorban és a többit leválasztani az anyanövényről.

Üdv: Nikos
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  ribairobi 2008-03-18, 17:03

Én amikor kinézem az oldalról, hogy milyen növényt szeretnék, felhívom őket telefonon, elmondom, hogy mekkora növényt szeretnék és kiszállítják. Én az 1,5 m-es pálmát 3000 Ft-ért vettem. Aki kedvet kapott ezekhez a növényekhez keresse őket. Esetleg tanácsokkal tudom majd segíteni a kezdő kertészkedőket. Sok sikert!

sziasztok
Lenne pár kérdésem a télállo banánnan kapcsolatban . Milyen idös a képen láthato banán ?
nekem vagy otthon egy, tavaly vásároltam kb 80cm volt amikor beköszöntött a tél. a napokban kitakartam már csak egy kartondoboz van rajta.
Mikor kezd el hajtani? Van 3 sarjam és azokat mikor tudom elválasztani az anyanövénytöl összel néztem még nem volt saját gyökere

köszönöm a segitséget

ribairobi

Hozzászólások száma : 7
Registration date : 2008. Mar. 18.

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-01-21, 22:42

Én most már a harmadik éve foglalkozom pálmákkal és banánnal. Van 2 db Kínai kenderpálma és 3 db az Andok hegyeiben élő pálma (hasonló a datojapálmához) 2 db télálló banán. A pálmákkal eddig különösebb bajom nem volt, hiszen nagyon nem kell vele törődni. Az idei télen még takarni kellett a tövét de már a következő télre annyira megerősödik, hogy folyamatos -15 fok alatt kell takarni. Szerintem ekkora hidegek nem várhatóak legalább is tartósan. A kenderpálmáim egyik kb 1m magas a nagyobbik már 1,60. Ezek viszonylag gyorsan nővő növények és álom szépek. A banánnal több gond van. Nem szereti a tűző napot inkább félárnyékos védett helyre kell ültetni és elviseli a napi 10 l nem csapvízet. Tápsó igénye nagyon magas, heti rendszerességgel kell álltalános tápoldatból az öntöző vízébe keverni. Én a hagyományos TESCO virágtápoldatot használom ez vált be. Próbálkoztam több fajtával de ettől kezdett igazi növekedésbe. Vannak gránátalmáim is egy sárga virágu (ritkán és keveset termő) és van egy piros szimpla virágu és ez az a fajta ami bőven terem. Szeptemberre érnek majd be a termései és egészen karácsonyig lehet élvezni az ízletes gyümölcseit. Azt tudtátok, hogy kimondottan javasolják daganatos betegeknek a fogyasztását? Van még Japán bambuszom is 3 éves ami képes megnőni 10-15m magasra is. Ezt ősszel kell trágyázni és azzal háűlálja meg, hogy iszonyatos növekedésbe kezd tavasszal és néhány éven belül egy kissebb erdő is lehet a kertünkben. Van még egy télálló citrom is kíváncsian várom mert idén már virágozni kell. Ez csak első évben kell tőtakarással védeni, persze védett helyre kell ültetni. Különösebb gondoskodást nem is igényel.

Sok cég kínál ilyen növényeket (csomagküldők) ezektől nem szívesen vásárolok mert kis 5-6 cm -es palántákat árulnak 1-2000 Ft-ért. Felfedeztem egy céget a Rappai kertészetet ez Siófoktól néhány km távolságra van.
WEBLAP ITT
Én amikor kinézem az oldalról, hogy milyen növényt szeretnék, felhívom őket telefonon, elmondom, hogy mekkora növényt szeretnék és kiszállítják. Én az 1,5 m-es pálmát 3000 Ft-ért vettem. Aki kedvet kapott ezekhez a növényekhez keresse őket. Esetleg tanácsokkal tudom majd segíteni a kezdő kertészkedőket. Sok sikert!

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Telallo_banan Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Torpegranatalma
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Admin 2008-01-21, 15:24

Hazánkban sok olyan növény teleltethető át szabadföldön, melyeket elsősorban cserepes, üvegházi növényekként ismerünk. A következőkben a télálló pálmák és a banán teleltetésével ismerkedhetünk meg.

Pálmák

Igen, talán a télálló pálma a legmeghökkentőbb! Pedig Magyarországon már a hetvenes években ültették az első példányokat. A legnagyobb ilyen egy kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), ami a budapesti Kertészeti Egyetem budai (Gellért-hegyi) arborétumában, a K-épület főbejárata melletti beszögellésben látható, több kisebb társával együtt. Láthatunk még szép példányokat egyebek közt a budapesti Füvészkertben, a budapesti Állat- és Növénykert pálmaháza mögött, a pécsi JPTE botanikus kertjében, és néhány magángyűjteményben.


Trachycarpus fortunei (ELTE Füvészkert) Trachycarpus fortunei (KÉE budai arborétuma)

A pálmák hazai sikeres nevelésével kapcsolatban érdemes minden mikroklimatikus előnyt kihasználni. Ilyen szempontból hazánkban mindent figyelembe véve a legfontosabbak a jó vízáteresztésű talaj, szélvédett hely, déli-délnyugati napsütötte homlokzat elé ültetés, a növény fejlettsége (minél nagyobb), délnyugati domb- ill. hegyoldal legfeljebb 300 méterig, védett, városi klíma, az ország délnyugati területei ill. egyéb megbízható ún. szőlőklímák (vagy ahol a füge jól terem).


Sabal minor (ELTE Füvészkert)

Kiültetés után néhány évig érdemes védelmet biztosítani, amíg a gyökérzóna eléri az optimális méretet, illetve alkalmazkodik a növény az új körülményekhez. 2-3, egyes fajoknál 5-6 éves téli védelem után attól kell csak megóvni a legtöbb pálmát, hogy a téli csapadék ne folyhasson be a központi, ún. szívrügyhöz, mert akkor kifagyhat, illetve enyhébb időjárás esetén a gombák végezhetnek vele. Ez könnyen megoldható úgy, hogy egyszerűen a leveleket szorosan összekötözzük. Ha még biztosabbak akarunk lenni, akkor még ennek tetejébe készíthetünk valami "süveget", pl. egy nagyobb használaton kívüli műanyagcserepet húzunk rá. Kifejlett, idősebb példányoknál a szövetek annyira megerősödnek és olyan szorosan állnak az előtörőben lévő levelek, hogy a csapadék ott már nem tud behatolni, tehát ezt a védelmet is el lehet hagyni.



Milyen fajok jöhetnek számításba a mi éghajlatunkon?

Télállóság szempontjából sorrendben:

Rhapidophyllum hystrix (~-26 °C), bokros növekedésű, alacsony törzset és sarjakat nevelő, lassú növekedésű, tenyeresen szeldelt levelekkel.
Rhapidophyllum hystrix eredeti élőhelyén, Floridában

Sabal minor (~-21 °C), bokros, törzset nem fejleszt, lassú növekedésű, mutatós tenyeresen szeldelt levelekkel.

Trachycarpus takil (indiai kenderpálma) nemrég a Trachycarpus fortuneitől izolált önálló faj. Mindenben a Tr. fortuneihez hasonló, de erősebb habitusú: nagyobb termetű, magasabbra nő, nagyobb levelei vannak, gyorsabb növekedésű, valamivel jobb a télállósága (~-18 - -20 °C). Hamar elveszíti a Tr. fortuneire jellemző kenderbevonatot a törzsről (lecsupaszodik). 15-16 méteresre is megnőhet. A legnagyobb termetű nálunk nevelhető pálmafaj.

Trachycarpus fortunei (kínai kenderpálma, ~-16 - -18 °C). Az előzőhöz hasonló, de valamelyest kisebb termetű (legfeljebb 12-14 méteresre megnövő) nálunk legkönnyebben beszerezhető faj. Olaszországi importból gyakran tévesen Chamaerops excelsa néven forgalmazzák. Nálunk termést is hoz, melyből csírázóképes mag nyerhető.

Trachycarpus wagnerianus (~-16 °C): a Tr. fortuneihez hasonló, de annál jóval kisebbre növő. Mutatós leveleivel díszít.


Trachycarpus wagnerianus (ELTE Füvészkert)

A következő két faj még kipróbálás alatt van, de hasonló adottságokkal rendelkező helyeken bíztató eredményeket értek el velük.

Chamaerops humilis var. cerifera: a nálunk is jól ismert Chamaerops humilisnek a marokkói Atlasz hegységből származó, hamvaskék levelű változata.

Télállóságát tekintve a Tr. fortuneihez hasonló, de valószínűleg az alapfajhoz hasonlóan, annál valamivel érzékenyebb a középrügye a csapadékra, ezért némi csapadékvédelmet igényel.

Jubaea chilensis (~-16 °C): a legjobb télállósággal rendelkező faj a szárnyasan szeldelt levelű pálmák közül. Lassú növekedésű, de idővel óriási termetűvé növekszik. Laza szerkezetű, jól drenált (pangó víztől mentes) talajt igényel, mivel a téli csapadékra érzékeny.

Bár a nyitvatermők közé tartoznak a cikászok (cikászpáfrányok, szágópálmák), de habitusuk alapján mégis itt tárgyalnék egy fajt, a Cycas panzihuahuensist. Németországi adatok szerint elviseli a -16 °C fokot, ha a téli csapadék ellen a növény közepét védjük és a talaj jól drenált. Mások szerint a csapadékkal szemben is ellenálló. Eredeti élőhelyén igen gyors növekedésű. Hazai tapasztalatok még nincsenek.

Télálló banán

Hazai viszonyok között egy banánfaj van, amely biztonságosan áttelel: a Musa basjoo, amely Japánból származik. Igen gyors növekedésű és 4-5 méter magasra is megnő. 3 méteres magasság elérése után virágozhat és termést is hozhat. Sajnos hazai viszonyok között a tenyészidőszak rövid a termés beérleléséhez, viszont ha be is érne, a rengeteg mag miatt problémás lenne a fogyasztása. Bár a húsa ízletes.A teleltetést több módon is megoldhatjuk. Vagy egyszerűen a törzs alsó részét betakarjuk földdel és hagyjuk, hogy a lágyrészek lefagyjanak. A növény télállóságát ugyanis a föld alatti rhizóma adja, amiből minden tavasszal újból kihajt a növény és rövidesen bámulatos növekedésbe kezd.



Ha napos helyen van és rendszeresen, bőven kap vizet és tápanyagokat, hetente képes kinevelni egy akár másfél méteres levelet is. Ha szeretnénk, hogy a növényünk a téli időjárástól függően ne a nulláról kezdje minden tavasszal, akkor az első fagy után hagyjunk meg a törzsből egy kb. 60 cm hosszú darabot, készítsünk köré egy kb. 1 méteres sugarú drótketrecet, tömjük szorosan tele száraz lombbal, szalmával és végül az egészet borítsuk be fóliával. Ez utóbbi ne legyen hermetikusan zárt, nehogy a gombák végezzenek a növénnyel. Ekkor a banán tavasszal a megőrződött törzsből kezd újból hajtani, ezáltal impozánsabb, nagyobb termetű lesz.


Szerző/Forrás: Dr. Vincze József

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Tel4_5 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Tel4_6 Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Tel4_12
Admin
Admin
Admin
Admin

Hozzászólások száma : 111
Age : 61
Registration date : 2008. Jan. 05.

http://www.nikosz.hu

Vissza az elejére Go down

Télálló pálmák és egy banán - Page 3 Empty Re: Télálló pálmák és egy banán

Témanyitás  Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

3 / 3 oldal Previous  1, 2, 3

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.